Spawanie aluminium metodą TIG i migomatem

GONSTAL to firma zajmująca się  kompleksowo wytwarzaniem detali i elemetów metalowych. Posiada w swojej ofercie różnorodne usługi m.in. spawanie aluminium. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz wdrożeniu nowoczesnych technologii świadczymy usługi w tym zakresie na najwyższym poziomie. Firma dysponując bogatym parkiem urządzeń i wyjątkowo wykwalifikowaną kadrą pracowniczą. Oprócz profesjonalnej obróbki aluminium wykonujemy wiele komponentów na indywidualne zlecenia naszych klientów.

Nasi pracownicy pomogą państwu w przygotowaniu projektów oraz w doborze odpowiednich technologii.

Współpracujemy z wieloma firmami, których referencje znajdą Państwo na naszej stronie. Wiele z tych przedsiębiorstw to nasi stali Klienci. Zawsze zadowoleni z jakości naszych usług. Dla podniesienia jakości naszych usług pracujemy obecnie nad wdrożeniem systemu zarządzania jakością.

Do produktów jakie oferujemy naszym klientom możemy zaliczyć:

  • Profile aluminiowe
  • Systemy aluminiowe
  • Konstrukcje aluminiowe
  • Akcesoria aluminiowe

Chcemy w tym miejscu zapoznać Państwa z tematem jakim jest spawanie aluminium, mając nadzieję, że podane przez na wiadomości będę Państwu przydatne.

Zacznijmy od aluminium. Aluminium nadaje się do spawania. Można je spawać wieloma metodami, jednakże najpowszechniejszą jest tylko jedna z nich. Należy pamiętać, iż podczas spawania aluminium następuje reakcja metalu z tlenem i powstający wtedy tlenek może spowodować wady spoiny. Dominującymi metodami spawania aluminium są metody spawania łukowego w osłonie gazu, głównie MIG oraz TIG. W charakterze gazu osłonowego stosuje się wtedy argon i hel. Jako gazy szlachetne nie wchodzą one w reakcje z innymi pierwiastkami.

Główną zaletą aluminium i jego stopów jest przede wszystkim jego lekkość, dlatego właśnie ma szerokie zastosowanie jako materiał konstrukcyjny. Cechuje się przy tym dużą wytrzymałością i odpornością na korozję. Główne zastosowanie tego materiału to przede wszystkim budowa pojazdów szynowych oraz produkcja samochodów osobowych i ciężarowych. Oprócz wspomnianych wyżej, aluminium ma szerokie zastosowanie również w budownictwie i transporcie.

Chcemy zachęcić Państwa do korzystania z naszych produktów i naszych usług. Dysponując wiedzą technologiczną, profesjonalną kadrą i dużymi możliwościami technicznymi z naszej strony gwarantujemy najwyższą jakość przy bardzo przystępnych cenach. Mamy nadzieję, że sprostamy wymaganiom wszystkich naszych klientów.

Aby przybliżyć Państwu wspomniane wcześniej techniki spawania, poniżej przygotowaliśmy krótki opis każdej z nich, wraz ze wskazaniem na główne korzyści oraz ewentualne problemy związane z ich stosowaniem.

 

Zapytaj o ofertę

 

Czytaj więcej

Pierwszą z metod jest spawanie aluminium elektrodą nietopliwą wolframową w osłonie wspomnianych gazów obojętnych, takich jak hel, argon oraz ich mieszanki. Metoda ta wykorzystywana jest zarówno przy spawaniu manualnym, jak i automatycznym. Łączenie materiałów przebiega w jej przypadku za sprawą ich wzajemnego stapiania. Do głównych zalet, którymi odznacza się spawanie profili aluminiowych lub innych konstrukcji wykonanych z tego materiału, zaliczyć należy przede wszystkim:

- dużą wydajność spawania przy jednoczesnym uzyskiwaniu spoin estetycznych i wysokiej jakości,

- możliwość zespalania detali o niejednolitych grubościach – od poniżej 1 mm do około 1 cm,

- zachowywanie dużej kontroli nad procesem spawania aluminium, nawet gdy trzeba przeprowadzać go w skomplikowanych pozycjach,

- niewielką ilość generowanego podczas pracy żużla.

Spośród najistotniejszych wad metody TIG wyszczególnić należy z kolei to, iż wymaga ona stosowania osłon w przypadku spawania na otwartej przestrzeni. Jej wydajność wyraźnie zmniejsza się przy spawaniu ręcznym w porównaniu do wariantu maszynowego. Co więcej, jakość finalnie uzyskiwanych połączeń jest w dużej mierze uzależniona od umiejętności samego spawacza.

Spawanie aluminium migomatem – kluczowe atuty i wady

Metoda MIG/MAG, określana często właśnie jako spawanie migomatem, odbywa się przy użyciu elektrody topliwej w osłonie helu lub argonu (MIG), albo w osłonie gazów aktywnych – czyste CO2 bądź jego połączenie z argonem (MAG). Zespalanie elementów zachodzi tutaj na skutek mieszania wysuwającego się spawalniczego drutu z materiałem ulegającym stapianiu.

Spawanie konstrukcji aluminiowych przy wykorzystaniu techniki MIG/MAG oferuje bardzo zbliżone korzyści do omawianej wcześniej metody, w postaci przede wszystkim dużej wydajności pracy i wysokiej jakości połączeń. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość łączenia elementów o różnej grubości oraz pracy w obrębie niejednolitych płaszczyzn. Dodatkowo zapewnia także dużą stabilność działania i pełną powtarzalność w zakresie jej efektów przy odpowiedniej automatyzacji.

Jeśli chodzi natomiast o wady, oprócz ponownej konieczności stosowania osłon w ramach otwartej przestrzeni, wymienić należy ponadto konieczność wcześniejszego przygotowania krawędzi spawanego aluminium do tego procesu oraz fakt, iż przy spawaniu półautomatycznym uzyskiwana jakość zależy od zdolności operatora. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie doświadczonego, sprawdzonego wykonawcy, takiego jak Gonstal.